Top
  >  Sycylia   >  Sycylia na Liście UNESCO
Zawsze interesowała mnie ta tematyka, dlatego dzisiaj postanowiłam zaprezentować obiekty i miejsca na Sycylii, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przy każdym opisie umieściłam własne zdjęcia.

1. Villa Romana del Casale od 1997

znakomity przykład luksusowej wiejskiej rezydencji z okresu późno rzymskiego (początek IV w); jej założenie przestrzenne zostało czytelne: główne wejście prowadziło na dziedziniec z fontannami i termami, stamtąd przechodziło się na większy dziedziniec, wokół którego skupiało się 50 pokoi, sal gimnastycznych i sypialni. Niemal w każdym pomieszczeniu przetrwały cenne mozaiki!
zrekonstruowana Villa Romana z zewnątrz, około 5 km od Piazza Armerina
Jedna z wielu pięknie zachowanych mozaik w Villa Romana


2. Park archeologiczny w Agrigento od 1997 r

tak zwana Dolina Świątyń, założona przez greckich kolonistów w VI w p.n.e.; największe wrażenie robi  znakomicie zachowana Tempio della Concordia

Świątynia Hery

Świątynia Zgody (Concordii)

3. Wyspy Liparyjskie od 2000 r

rzadko spotykany przykład kształtowania się i niszczenia wysp przez ciągłe procesy wulkaniczne; na listę wpisano 7 głównych: Lipari, Salina, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi, Panarea, Basiluzzo

 Panarea
 Stromboli

4. Miasta późnego baroku w Dolinie Noto od 2002r

osiem miast Sycylii południowo-wschodniej wzniesionych po 1693r na miejscu aglomeracji zniszczonych w wyniku trzęsienia ziemi: Caltagirone, Militiello Val di Catania, Katania, Modica, Noto, Palazzolo, Ragusa i Scicli

Katania
Ragusa
Modica

Noto

Schody Santa Maria del Monte w Caltagirone

Scicli

Dolina Noto – informacje

5. Syrakuzy i skalna nekropolia Pantalica od 2005r

cenne pozostałości z czasów greckich i rzymskich; skalne grobowce (ponad 5 tys.) wykute w pobliżu kamieniołomów w Pantalice z XIII -VII w p.n.e. oraz starożytne Syrakuzy, z których wywodził się Archimedes, założone w VIII w p.n.e.

Starożytny teatr w Syrakuzach

6. Wulkan Etna (od czerwca 2013r)

najwyższy i największy stożek wulkaniczny w Europie, którego obwód osiąga 150 km, zaś  jego wysokość to aż 3323 m n.pm.m.; wciąż aktywny i budzący szacunek, często nawet strach; Etna wielokrotnie udowadniała swoją potęgę m.in. w 1669r, kiedy to jej erupcja niemal doszczętnie zniszczyła Katanię.

 Etna
ponad chmurami

7. Arabsko-normańskie Palermo oraz katedry w Cefalu i Monreale (od lipca 2015r)

Palermo
Katedra w Cefalu

Jeśli zaś chodzi o dobra niematerialne, to od 2008 roku na Liście UNESCO znajduje się tak zwana Opera dei Pupi, czyli Teatrzyk Sycylijskich Marionetek. Spektakle ukazują najczęściej dzieje historycznych i legendarnych  bohaterów z czasów średniowiecza, którzy walczą w obronie wiary chrześcijańskiej przeciw Saracenom. Przedstawienia, wystawiane przez wyspecjalizowanych lalkarzy, stanowią dziś jeden z najważniejszych symboli Sycylii.

Muzeum Marionetek w Palermo

Warto dodać, iż od kilku lat, o status UNESCO ubiegają się także tzw. Schody Tureckie (wraz z pobliską rzymską Villą Aurea), położone w okolicy Agrigento. Tekst opracowałam na podstawie książek 500 Cudów Świata (Wydawnictwo Publicat), Księga Skarbów UNESCO (Wydawnictwo Dragon) i wiedzy własnej. 

Na Liście Światowego Dziedzictwa znajduje się aktualnie 878 miejsc w 145 krajach: 679 obiektów kulturalnych, 174 naturalne i 25 o charakterze mieszanym kulturalno-przyrodniczym. Na Listę Dziedzictwa Zagrożonego wpisanych jest obecnie 30 miejsc. Źródło: UNESCO

Comments:

 • Anonimowy

  12 listopada 2013

  Inspirujący post – fajnie byłoby móc na własne oczy zobaczyć jak najwięcej miejsc z listy Unesco 🙂 A.

  reply...
 • mama

  29 kwietnia 2014

  Nie daleko pada jabłko od jabłoni:) tak trzymaj kochanie,świat jest piękny,różnorodny,zadziwiający-zdobywaj go!!!!

  reply...
 • 4 maja 2014

  Hej,
  fajne 🙂 właśnie piszę przewodnik po Zachodniej Sycylii. Dziwnie tam pusto z tym UNESCO, a trochę dziwnie, bo pozostałości Eneidów z pewnością by się wpisały. Myślę, że to kwestia czasu. A komentuję bo mam pytanko: w dolinie Noto byłam tylko w… Noto. Jakie jest dla Ciebie TOP 1 tych miast?

  reply...
 • 4 maja 2014

  Hej, fajnie, że się odezwałaś 🙂 Noto jest bardzo eleganckie, jednak dla mnie przegrywa z Modicą, Ragusą czy Caltagirone! Moje serce należy się Modice, jest magiczna, zakochałam się po uszy. Kiedy zapadł zmrok, małe oświetlone domki położone "tarasowo" w dolinie wyglądały niesamowicie! Co do zachodniej części wyspy, faktycznie brak tam obiektów z listy, a szkoda! Saliny w Marsali zasługują na taki prestiż!

  reply...

post a comment