Początki życia w Irlandii, czyli krótki poradnik emigranta
Nieważne do jakiego kraju człowiek postanowi się przenieść, początki bywają trudne. Szczególnie, jeśli nie ma się kogoś, kto pomógłby na starcie. Tak czy inaczej, należy przygotować się finansowo na pierwsze tygodnie „bezdomnego” życia. Podstawowa znajomość lokalnego języka wydaje się niezastąpiona, choć znam osoby, które i bez tego dały sobie radę;)

4. Jeśli planujesz wyjazd dopiero za jakiś czas (bo np. jeszcze studiujesz) warto by któreś z rodziców już teraz dopisało Cię do swojego samochodu – jako współwłaściciela. Niech zniżki już zaczną się liczyć. W przeciwnym razie czeka Cię kosztowne (w zależności od rocznika, ale nawet od 1800euro za pierwszy rok) ubezpieczenie pierwszego nabytego auta w Irlandii. Na szczęście można je spłacać w ratach a z roku na roku ubezpieczenie będzie taniało. Oczywiście jeśli nie dojdzie do kolizji.
5. Przed wyjazdem z kraju postaraj się o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NWW) i kosztów leczenia (KL). Nigdy nie wiesz co Ci się przytrafi, lepiej być przezornym. Osobom studiującym oraz w wieku do 30 lat, polecam kartę Euro 26 wraz z ubezpieczeniem (ok 80 zł za rok).
Zabierz wówczas ze sobą: 2 dokumenty tożsamości, zaświadczenie o zatrudnieniu w danym miejscu, zaświadczenie o zamieszkaniu w danym miejscu (np.od właściciela mieszkania, agencji), rachunek na Twoje nazwisko. Na rozmowie warto wykazać się znajomością angielskiego, panie patrzą wówczas przychylniej.
Nr PPS wraz z kartą Public Services Card (będzie na niej Twoje zdjęcie, które zrobią Ci podczas rozmowy) przyjdą w ciągu tygodnia na podany przez Ciebie adres.
10. Najczęściej, dopóki nie wyrobisz swojego nr PPS, będziesz zakwalifikowany do tzw. wyjątkowego podatku (emergency tax). Oznacza to, że z cotygodniowej wypłaty, będą pobierać Ci dość wysoki podatek. Po zdobyciu nr PPS należy jak najszybciej zadzwonić do biura (choć lepiej udać się osobiście, wówczas wszystko pójdzie szybciej) Revenue w stolicy hrabstwa, w celu zmiany statusu emergency tax. Twoja następna wypłata powinna prezentować się znacznie lepiej;) Co ważne, otrzymasz także zwrot „zbyt wysokiego podatku” z wcześniejszych wypłat.
11. Warto pomyśleć o założeniu konta w którymś z irlandzkich banków. Poza dokumentem tożsamości, będziesz potrzebował jednego z rachunków (na Twoje nazwisko), który przyszedł na Twój irlandzki adres. Są jeszcze inne sposoby, ale z rachunkiem będzie najszybciej i najłatwiej.
14. Kiedy już wiesz, że zostaniesz w Irlandii na dłużej, pomyśl o wyrobieniu karty zniżkowej OPW (The Office of Public Works) na lokalne atrakcje. Cena to jedynie 25 euro za osobę dorosłą za rok. Ilość wstępów do jednego miejsca nieograniczona a miejsc takich w całej Irlandii – ponad 100:) Warto doczytać tutaj OPW Heritage Card. To naprawdę dobra opcja dla obieżyświatów!
Anonimowy
Bardzo ciekawa notka, mimo ze nie planuje sie przeniesc do Irlandii dobrze jest poznac opinie innych osob o danym kraju 🙂
Pozdro Daria,
prawie anonimowo: Kasia Z. 😉
Wera B.
No niestety..na razie się nigdzie nie przeniosę.. 🙁 😛
dariaviajera
Wercia to w sumie nie tak źle… Nie masz pojęcia jak tęsknię za Szczecinem! Dlatego właśnie Irlandia to opcja tymczasowa….
dariaviajera
Dzięki Kasiu za komentarz 🙂 Niby skierowany jest do osób, które biorą pod uwagę przeprowadzkę do Irlandii ale niektóre punkty pasują także do innych krajów:) Irlandia pozdrawia Danię 🙂 Buźka!
Wera B.
Wracajcie tutaj! 🙂
mama
Lekko i zarazem bardzo wyczerpująco.Z takimi wskazówkami można się nie bać:) Najbardziej jednak podoba mi się opcja:"tymczasowo" 🙂
Ale i tak uważam,że jesteście dzielni i przebojowi,a w końcu do takich" świat należy"
dariaviajera
Dzięki Mamo:) Staramy się jak możemy! A to tymczasowo jest przez duże "T" 🙂