Top
  >  Irlandia   >  Dolina Brú na Bóinne
Wszyscy znają egipskie piramidy, wielu odwiedziło angielskie Stonehenge, jednak mało kto słyszał o grobowcach korytarzowych w dolinie Brú na Bóinne, a przecież jest to najstarsza kamienna budowla świata o znaczeniu religijnym! Tajemnicze miejsce kultu – wiele faktów wciąż pozostaje niezgłębionych. Te zagadkowe przedchrześcijańskie kopce – Dowth, Knowth i Newgrange znajdują się w zakolu rzeki
Na dzień dzisiejszy mają ponad 6 tysięcy lat (Stonehenge ma 5 tysięcy, piramidy zaś 4,5 tysiąca). Nic więc dziwnego, że już ponad 20 lat temu wpisano je na listę  Światowego Dziedzictwa UNESCO.

nasza trasa: NR-Dublin-Dolina Bru na Boinne (ok 200km)

przekrój grobowca – źródło 

Centrum turystyczne zostało na szczęście sprytnie wkomponowane w przestrzeń. Niski budynek porośnięty trawą nie zakłóca harmonii naturalnego otoczenia. Stąd busy dowożą już do samych grobowców, oczywiście w cenie biletu (w związku z tym, że posiadamy karty OPW, nie musieliśmy płacić, wszystko w cenie karnetu, patrz TUTAJ).
ekspozycja w muzeum
usytuowanie grobowców – źródło mapki
widok z lotu ptaka  – źródło
na horyzoncie grobowiec Newgrange
meandrująca rzeka Boyne
Choć różniły się wielkością, ogólny schemat ich budowy wyglądał podobnie. Obudowę tworzono warstwowo: z gliny, torfu, kamieni oraz muszli wydobytych z rzeki. Każdy z kopców ma jedno, ewentualnie dwa wejścia do korytarza, prowadzącego do głęboko ukrytej komory.
Podobno w jej wnętrzu znajdowała się kamienna czara, do której wsypywano prochy zmarłych. Archeolodzy, którzy znaleźli w komorze Newgrange popioły (należące do 6 osób), spekulują, iż co jakiś czas usuwano je i zastępowano nowymi. Mówi się, że duchy zmarłych ulatywały z grobowca o świecie w najkrótszy dzień roku, podczas przesilenia zimowego. Wówczas, na około 15 minut promienie słoneczne dostają się do wnętrza przez szczelinę nad wejściem.

Mniejsze kopce, sąsiadujące z grobowcem Knowth

Mama i Babcia kontemplują neolityczne dzieła;)

budowa jednego miejsca kultu trwała od 40-80 lat
na głazach zauważyć można obrazki w postaci żłobień
zdobienia i liniowe desenie związane z ówczesnymi wierzeniami
Ciekawostka: za pomocą specjalnej, zdalnie sterowanej kosiarki, konserwatorzy zabytków co jakiś czas koszą trawę, która porasta grobowce;) Oczywiście nikt inny wspinać się na nie nie może!
 Wchodzimy do środka! Korytarz wewnątrz grobowca Knowth
Niestety przejścia udostępnione są jedynie dla naukowców.
Pan przewodnik wyjaśnia nam proces tworzenia mogiły Knowth
Autentyczne warstwy materiałów, z których sklejono całość budowli.
wejście do jednego z mniejszych mauzoleów
Newgrange, największy i najchętniej odwiedzany z grobowców. Tutaj podjechaliśmy już autem sami (tak, jest to możliwe;)) ale bez biletów z centrum turystycznego i tak nie da się wejść do środka!).
Destynacja zdecydowanie warta uwagi! To najbardziej zwarty kompleks grobowców neolitycznych w Europie i najstarszy tego typu obiekt na świecie. W pobliżu znajduje się także, niezwykle ważne dla Irlandczyków, historyczne wzgórze Tary, do którego udamy się mam nadzieję, następnym razem. Tego dnia czas nas gonił, trzeba było dotrzeć jeszcze do Belfastu w Irlandii Północnej;)

Comments:

  • mama

    27 października 2015

    Wiek tych budowli po prostu zwala z nóg…Nie są tak znane,bo późno odkryte,mniej rozreklamowane.Do dzisiaj wiele z nich(może nie tak okazałych )znajduje się na prywatnych pastwiskach,są naturalnie wpisane w tamtejszy krajobraz.Jedno jest pewne:czuje się magię tego miejsca…

    reply...

post a comment